Osman KURT

Kendime Not

Windows Azure Nedir?

 

Professional Developers Conference 2008’de duyurulan Windows Azure aslen bir cloud computing servisidir. Windows Azure’yi daha net açıklamak istersek öncelikle kısaca cloud computing kavramına, ne gibi yenilikler getirdiğine ve yararlarına değinmemiz gerektiğine inanıyorum.

Cloud Computing nedir?

Cloud Computing, uygulamalarımızı sistem üzerinde herhangi bir kuruluma gerek duyulmaksızın web ortamı üzerinden çalıştırılabilmesi ve kullanılabilmesine olanak sağlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkarmakla birlikte bilişim sözlüğüne bazı yeni kavramlar kazandırıyor. Bu yeni kavramlara kısaca değinecek olursak.

Software as a Service : 

Uygulamaların servis olarak internet tarafında çalıştırılmasına imkan sağlar.

Platform as a Service :

Platformların servis olarak internet tarafında çalıştırılabilmesine imkan sağlar.

Infrastructure as a Service :

Altyapının servis olarak internet ortamında çalıştırılabilmesine imkan sağlar.

Security as a Service :

Güvenlik çözümlerinin internet ortamında servis olarak çalıştırılabilmesine imkan sağlar.

Storage as a Service :

Verilerin internet ortamında depolanmasına imkan sağlar.

Gibi bizlere yeni kavramlar sunuyor. İlerleyen zamanlarda daha fazla kavramlar katılacağına inandığım Cloud Computing’in bizlere avantajları peki nelerdir.

Cloud Computing’in avantajları nelerdir?


 

Cloud Computing kavramı mekân bağımsız ortamlarda çalışarak verilere her türlü ortamdan her an erişe bilebilmesi ve üzerlerinde çalışabilmesi imkânını bizlere sunuyor. Düşünüldüğünde dizüstü bilgisayarlarımızı veyahut taşınabilir disklerimizi bağlı kalmadan her türlü ortamda dosyalarımıza erişerek çalışabilme olanağı ve dosyalama maliyetlerinin düşmesi en önemli iki avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca hizmetlerin bir servis olarak sunulması yazılım korsancılığı ile savaşta önemli bir avantaj olarak geliştirilen yazılımcıların en doğru şekilde en doğru kitlelere güven içinde sağlanmasını sağlıyor.

Tekrar Windows Azure’ye dönecek olursak yukarıda da bahsettiğim üzere Windows Azure bir Cloud Computing servisi. Windows Azure’nin çok gelişmiş bir servis olması ve geliştiricilere Net Framework, Sharepoint, SQL Server ve Windows Live servislerini Microsoft sunucu buluntu üzerinde barındırma imkânı sağlaması ayrıca Microsoft’un birçok ürününün Azure üzerinde çevrimiçi servis olarak sunulabilmesi Windows Azure’nin Anything as a Service mantığıyla bir Cloud OS işletimi sistemi olarak adlandırmamızı sağlıyor.


 

Ayrıca Visual Studio gibi geliştirme ortamlarında Windows Azure SDK sayesinde Windows Azure uygulamaları geliştirilebilmesi ve geliştirilen uygulamaların Microsoft sunucu bulutu üzerinde barındırılabilmesi ve diğer geliştirici ve kullanıcılarla paylaşılabilmesi tamamıyla internet’i bir bilgisayar’a dönüştürme fırsatını bizlere sağlıyor. Visual Studio 2010’da bu sdk’nın ilgili pack içinde dahili geleceğini düşünüyorum.

Windows Azure üzerinde uygulama geliştirmeye başlarken?

Windows Azure şu an bir ön inceleme sürümü olarak sunulduğu için sadece belli kitlelere Microsoft Connect üzerinden başvuru şartıyla Azure Service Platform davet kodu ile kabul yapılıyor. Davet kodunuzu almak için Microsoft Connect üzerinden ilgili formu doldurarak başvuru yapmanız gerekiyor. İlgili davet kodunuz başvurunuzun değerlendirilmesi sonucunda başvurunuz uygun bulunduğunda tarafınıza 15 gün gibi kısa bir süre içinde tarafınıza iletilerek Azure Service Platform erişiminiz hizmete açılıyor.

Şu an için Azure üzerinde uygulama gelişebilmeye imkan sağlayan Windows Azure SDK 
1.0.1.0 release olmuş durumda

Windows Azure SDK’nın kurulması ve uygulama geliştirilmesine başlanabilmesi için aşağıdaki gerekli yazılımların sisteminizde sağlanmış olması gerekiyor

o Windows Vista SP1

o .NET Framework 3.5 SP1

o IIS 7.0 (with ASP.NET and WCF HTTP Activation)

o Microsoft SQL Server Express 2005 or Microsoft SQL Server Express 2008

o Windows PowerShell (optional)

Yukarıdaki gereksinimlerde görüleceği üzere Windows Azure SDK şu an sadece Windows Vista SP1 ve Windows Server 2008 üzerinde geliştirmelere imkân sağlıyor.

Windows Azure ile ilgili detaylı bilgiyi ve Windows Azure SDK’yı aşağıdaki kaynaklardan bulabilirsiniz;

1. http://www.microsoft.com/azure/default.mspx

2. http://msdn.microsoft.com/en-us/azure/cc994380.aspx

3. https://connect.microsoft.com/site/sitehome.aspx?SiteID=681


Bu Makalemin sizlere faydalı olması dileğiyle,

Saygılar;

Osman KURT

 

Loading