Osman KURT

Kendime Not

Lenovo'dan Ar-Ge'ye Dev Yatırım

Dünya PC pazarının lideri Lenovo, Türkiye’de de son üç çeyrektir liderliği kimseye bırakmazken, dünya genelinde tablet ve telefondan oluşan akıllı telefon kategorisinde 59 milyon adet satış yapmayı başardı. Lenovo’nun tüm bu başarılarının ardında yatan gerçek;Lenovo, dünyanın dört bir yanına stratejik olarak yerleştirilmiş yaklaşık 3.500 AR-GE mühendisi ile çalışıyor. İnovasyon programları için de son derece güçlü bir altyapı oluşturan Lenovo, Çin, ABD ve Japonya’daki Ar-Ge kaynaklarından yararlanmayı bilen bir “inovasyon üçgeni”ne sahip olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Örneğin Lenovo’nun ABD’deki Ar-Ge ekibi, gelecekteki teknoloji ve ürünlerin tanımlanmasına yardımcı olurken, Lenovo’nun teknoloji gelişimine yönelik öncelikleri belirliyor ve yeni ürünlerin işlevlerini ve performanslarını belirtip, ürün geliştirmesine katkıda bulunurken ayrıca ABD’de kişisel bilgi işlem teknolojileri için ve müşteri deneyimlerinin anlaşılması için çalışmalar yapılıyor.

Japonya'daki Ar-Ge ekibi bir mühendislik merkezi olarak çalışıyor. Bu merkezin birincil sorumluluğu, Lenovo ürünlerinin en iyi tasarıma ve en yüksek kaliteye sahip olmasını sağlamak olarak belirlenmiş.

Çin'deki Ar-Ge ekibi ise en büyük ekip olup üretim geliştirmesindeki iş yükünün çoğunu üstleniyor. Ayrıca Çin Ar-Ge ekibi, Lenovo'nun ana akış ve tüketici ürünlerinin çoğunu geliştirilmesinden sorumlu durumda. Bu inovasyon üçgeni, eşzamanlı inovasyon için farklı bölgelerde Lenovo AR-GE ekiplerinin güçlü yönlerinden tam anlamıyla yararlanmasına yardımcı olması açısında büyük önem taşıyor.

Lenovo’nun tüm bu başarılarının ardında yatan görünmez güçlerden birini de 625 milyon dolarlık AR-GE yatırımları oluşturuyor.

Ne diyelim adamlar yapıyor.

Osman KURT
Yazılım Uzmanı & Eğitmen

Loading