Osman KURT

Kendime Not

Windows 10 Kurulumu

Merhaba,

İlk çıktığı gün Windows 10 kuran şanslı kişilerdenim. Öyle diyorum çünkü gerçekten çok hoşuma giden bir işletim sistemi oldu. Her ne kadar Windows 8.1 üzerinden gelen bazı alışkanlıklarımı henüz Windows 10 üzerin de göremesem de yine de bomba bir iş olmuş diyebilirim. Kurulum kısmına gelince yaklaşık olarak benim 1 ya da 1,5 saatimi aldı diyebilirim. Hali hazır da dosyaların indirilmesi temizlenmesi format derken ister istemez bu kadar bir zaman zarfını gözden çıkarmak gerekiyor.

Değer mi?

Evet, bence değer. Hele bir de bizim meslekten olan arkadaşlar üzerine visual studio 2015 ve sql server 2014 kurarlarsa tadından yenilmez. Çünkü ben öyle yaptım. SQL için aynısı söyleyemesem de visual studio 2015 gerçekten ekip çalışması yapan yazılımcılar için (tfs) gerçekten birçok yenilikle geldi diyebilirim. Ücretsiz olarak dağıtılması da ayrı bir mutluluk konusu. Dreamspark hesabı olanlar için söylüyorum tabi ki.

Gelelim en önemli değişikliğe ya da yeniliğe,

Nedir bu EDGE?

Edge Microsoft'un Explorer belasından bir nevze olsun kurtulmak için yapmış olduğu bir browser. Benim aslın da yoğun bir şekilde kullandığım bir browser Explorer ama birçok kişi sevmiyor ve bir bela olarak görüyor. Html yazdığım için onları da çok iyi anlıyorum. Microsoft sanırım Explorer da yaptığı hataları edge üzerin de düzeltmişe benziyor. Şuan için herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama tabi ki bu kullanım yoğunluğuna ve zamana göre değişim gösterebilir. Olumlu ya da olumsuz olarak. Umarım siz de kullanmaya başlarsınız bu teknolojileri.

Kurulum linki,
https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Osman KURT
Yazılım Uzmanı

Loading