Osman KURT

Kendime Not

DROPBOX Nedir?

 

Zamanımızın en önemli teknolojilerinden biri şüphesiz ki "Cloud Computing" ,“Bulut Bilişim”. Bu teknolojininde en güzel kullanımlarından biri ise Dropbox. Dropbox'u en kısa tanımıyla dosya paylaşım platformu olarak tanımlayabiliriz ki işini en iyi yapanlardan. 

Bilgisayar kullanıcıları dosyalarına her türlü platformdan (internet) online olarak ulaşmak istiyorlar. Eğer birden çok bilgisayar kullanıyorsanız (Ofis,Ev,Tablet,Mobil), bu dosyaların senkronizasyonu günümüzde önemli bir hal aldı.

Örneğin, bilgisayarınızdaki bir dosyaya, anında telefonunuzdan ulaşabilmek çok sık ihtiyaç duyulan bir özellik haline geldi.

Bu senkronizasyonu ise Dropbox aracılığıyla yapmak hem çok kolay hemde ücretsiz (Başlangıç:2 GB). Öncelikle yapmanız gereken Dropbox'un sitesine girip bir account yaratıyorsunuz. Daha sonra ise siteden bir uygulama (Masaüstü programı) indiriyorsunuz. (14 MB kadar) Uygulama yüklenirken size belirli bir dosya yeri soruyor. Kurulum bittikten sonra o dizindeki (folder) bütün dosyalar otomatik olarak internetle senkronize olacak. Daha sonra bu dosyalarınızı internetten Dropbox sitesine girerek de görebilirsiniz.

Ücretsiz olarak 2GB yer sunan dropbox kapasitenizi isterseniz ücretli olarak artırabilmeniz mümkün. Kapasitenizi artırmanın bir başka yolu ise arkadaşlarınıza Dropbox'u önermek. Her getirdiğiniz kullanıcı için 500 MB yer kazanıyorsunuz (16 GB'a kadar).

Görüşmek üzere,

Osman KURT

Yazılım Uzmanı

Yorumlar (2) -

 • Jacques C.

  30.1.2013 15:25:33 | Yanıtla

  Bunun Yanı Sıra Box.Com Var. 15 GB Alan Sunuyor. Yandex ve Skydrive 'da Var Smile

  • osmankurt

   31.1.2013 02:15:51 | Yanıtla

   Tabi ki de çeşitleri artırabiliriz google drive da var mesela seçim bize kalmış Laughing

Loading